تبلیغات
کلبه ی زیست شناسی - سنگ کلیه

درباره

کلبه ی زیست شناسی


خدایا مرا ببخش
خدای من در هر ثانیه ای که میگذرد، بی شمار نعمت بر من ارزانی کردی!
تپش قلب
دم و بازدم
دیدن
شنیدن
لمس کردن
نبض زدن

جستجو

لینک های روزانه

امکانات

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

. دریافت کد پیغام خوش آمدگویی .

كد موسیقی برای وبلاگ
کلیه ها عمل تصفیه خون را با خارج کردن مقدار اضافی سدیم (نمک) و دیگر مواد زاید و محلول در آب انجام می دهند. اشباع و غلیظ شدن ادرار باعث ته نشینی و رسوب ترکیبات آن در کلیه ها و سایر قسمت های مجاری ادراری می شود و در نتیجه سنگ کلیه و یا سنگ مجاری ادراری به وجود می آید که قابل حل در ادرار نیست. اجزای غیرقابل حل با هم جمع می شوند و تبدیل به سنگ سختی می شوند اسیدی یا قلیایی بودن ادرار نیز باعث تشکیل سنگ می شود.سنگ کلیه غالبا در کلیه ها به وجود می آید اما می تواند در هر جای دیگری که مربوط به ادرار باشد تشکیل شود، مثلاً در مثانه یا در لوله های جمع کننده ادرار که به مثانه متصل هستند.

سنگ‌های کلیه، توده‌های معدنی سختی هستند که در کلیه تشکیل می‌شوند و ممکن است در کلیه، حالب، مثانه و پیشابراه دیده شوند. جنس این سنگ‌ها نیز با هم متفاوت است .سنگ ها ممکن است خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشند. هنگامی که سنگ کلیه خیلی کوچک باشد ممکن است به صورت غیرقابل مشاهده و خودبخود از ادرار دفع شود و گاهی سنگ به خاطر رشد زیاد به راحتی خارج نمی شود گاهی هم دارای گوشه های تیز و برنده می باشد و به سختی و با درد دفع می شود.

شخص زمانی به این عارضه (سنگ کلیه) مبتلا می شود که یک عدم تعادل شیمیایی سبب می شود تا مواد معدنی و پروتئین ها در ادرار شروع به کریستال شدن کنند. سنگها ممکن است صاف یا زبر و خشن ، به کوچکی یک دانه و یا به حدی بزرگ که باعث درد شوند باشند. شما ممکن است سنگهای کوچک خود را توسط ادرار بدون اینکه متوجه شوید دفع نمائید. ولی سنگهای بزرگ تر باعث دردهای شدیدی در هنگام عبور از لوله متصل کننده مثانه و کلیه می شوند، و حتی گاهی ممکن است در این لوله گیر کنند که در این حالت جریان ادرار را مسدود می نمایند.

اکثر سنگهای کلیه از وجود مقدار زیاد کلسیم در کلیه ایجاد می شوند. (البته این موضوع به میزان کلسیم موجود در رژیم غذایی بستگی دارد). انواع کمیاب تری از سنگها هستند که توسط عفونت های ادراری یا وجود بیش از حد اسید اوریک در ادرار حاصل می شوند. محققان نوع بسیار کوچکی از باکتری را کشف کرده اند که در کلیه بعضی افراد زندگی می کند و در شکل دهی سنگها نقش مهمی دارد.
Image result for ‫ کلیه‬‎Image result for ‫سنگ  کلیه‬‎
نوشته شده در 1395/11/25 ساعت 19:03 توسط : زهرا تکاور | دسته :
  •    [ نظرات ]